Co niszczy kreatywność w pracy?

Człowiek kreatywny, to inaczej człowiek o nieograniczonej wyobraźni, sporo myślący i podchodzi twórczo do rozwiązywania wszelkich problemów. Każdy z nas ma okres w życiu, w którym jest najbardziej kreatywny. Gdy jesteśmy dziećmi, nasz umysł jest wówczas najbardziej twórczy. Zauważmy, jak rzadko nudziliśmy się w wolnym czasie będąc dzieckiem, a ile dziś nuda potrafi trwać.

Żeby człowiek uruchomił swoją kreatywność na przykład w pracy, musi czuć się swobodnie, oraz wiedzieć, że nie ma restrykcyjnych ograniczeń czasowych, czyli nie odczuwa jego presji.

Jest kilka czynników, które skutecznie tłamszą naszą kreatywność, tym samym niszczą nasz samorozwój.
Jednym z nich jest nadmierne ocenianie człowieka. W pracy, szkole, czy nawet w domu jesteśmy poddawani ciągłej opinii przełożonych, czy rodziny. To skutecznie zabija w nas chęć działania i podejmowania jakichkolwiek prób
Nie myli się tylko ten, kto nic nie robi.

Ciągła kontrola także nie sprzyja kreatywności. Czujemy się wtedy bardzo ograniczeni, ponieważ nieustannie ktoś nad nami stoi i patrzy na ręce. Szczelne procedury, rygor i zapełniony po brzegi grafik zniechęcają nas samych do zabrania się za swoje obowiązki. W takim trybie funkcjonowania nie ma możliwości, aby w pełni uruchomić naszą kreatywność.

Zamiast ciągłego pilnowania i narzucania sztywnych reguł, warto jest zastosować przykładowo nagrody motywacyjne, za poprawnie i dokładnie wykonaną pracę.
Dzięki temu nasz podwładny w pełni będzie mógł wykorzystać swoje możliwości, i zaskoczyć nas czymś innowacyjnym, na co my sami nigdy byśmy nie wpadli.

Nie zapominajmy chwalić pracownika za jego pomysłowość, dawać mu wolną przestrzeń i nie zamykać go w sztywnych ramach.